Türkiye’de ve dünyada kitap çıkarmanın 2 farklı yolu mevcut.

Bunlardan ilki büyük bir yayınevine başvurmak. Büyük yayınevleri genelde ünlü isimlerle veya bir şekilde medyatik olmayı başarmış kişilerle çalışır çünkü on binlerce baskısını yaptığı kitabı satmak isteyecektir.

Bu yayınevleri bir yazarla anlaşınca kitabın tüm basım ve dağıtım masraflarını kendisi yapar, yazara da belli bir yüzde kazanç verir. Dolayısıyla bu yayınevleri kitap çıkaracağı yazarlarını çok ince eleyerek seçer. Başvuru yapıldığında da genelde 2 aydan önce kişiye dönmezler ve belirttiğim gibi herkesin kitabını da yayınlamazlar. Bu nedenle de genç yazarlara pek fırsat vermezler.

İkinci yöntem ise Self Publishing yöntemi. Türkiye’de bir kitabın yasal olması için 100 tane basılması yeterli. Yani ISBN, bandrol alımı ve yasal olması bakımından bir kitabın 100 tane basılmasıyla 10.000 tane basılması arasında hiçbir fark yok.

Bu yöntemde yayınevi, yazarın kitabını yazarın istediği sayıda basar ve yazara teslim eder. Yayınevi vermiş olduğu ISBN alımı, bandrol alımı, baskı, mizanpaj, redaksiyon, kapak tasarımı gibi hizmetlerin ücretini yazardan alır ve bastığı tüm kitapları yazara teslim eder. Yazar da aldığı kitapların satışını kendisi yapar ve satıştaki tüm gelirler kendisinin olur.

İkinci yöntem, az maliyetle de olsa herkese kitap sahibi olma fırsatı sunar. Bu yöntemde kitap sahibi olmanız için yapmanız gerekenler baskı için sermayeye (uygun bir fiyat) sahip olmak, iyi bir satış planı oluşturmak ve eserlerinizi tamamlamak.

Self Publishing yöntemini kullanan Türkiye’de bir çok firma var ancak bunların bir kısmı maalesef sunduğu maliyet tablosunun yüksek meblağlı olması nedeniyle yazarı zor duruma sokmakta. Bu bakımdan bizlerden alacağınız fiyatın Türkiye’deki en iyi fiyatlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bu konuda lütfen ”Yayın Paketlerimiz” isimli yazımızı inceleyiniz.

Aşağıda yer alan videoda daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir