Son 10 Gün

Son bir hafta uyku düzeninizi bozmayın, düzenli olun. Son bir hafta içerisinde dışarıda yemek yemeyin. Aşırı yemekten uzak durun, yeni alışkanlıklar edinmeyin.

Ders çalışmayı asla son güne kadar bırakmayın, çünkü çok önceden çalışmayı bırakmak psikolojik stresi arttırır.

Sınav yerinizi, binayı, sıranızı mutlaka sınavdan önce gidip görünüz.

Son 10 gün boyunca her gün 2 deneme çözün. Toplamda 20 deneme yapar, bunların 10 tanesi son 10 yılın çıkmış soruları olsun, diğer 10 tanesi ise bir yayının deneme sınavı olsun.

Son 10 gün içerisinde yeni konu çalışmayı artık bırakın ve bildiğiniz konuları pekiştirme amaçlı sadece denemelere odaklanın.

Bölüm düşünmeyi şimdilik bırakın.

Baskılardan uzak durun. Kaygınızı kontrol edin. Sınav sırasında 2 milyon kişinin girdiği bir sınava değil de bir dershane sınavına giriyormuş gibi gidin.

Fiziksel olarak sizi zorlayıcı aktivitelerden, özellikle spor faaliyetlerinden son 10 gün uzak durun.

Sınav Günü

Sınav döneminde sıra üzerinde kalem, silgi, su gibi malzemeler bulundurmayın. Yedek malzemelerinizi oturduğunuz yerin yanına bırakın.

Sakın bol su içmeyin ve mevcut stres nedeniyle kendinizi zora sokmayın.

Sınav sabahı abur cubur yemeyin, kahvaltıyı çok kaçırmayın, hazımsızlık şikâyeti olmasın.

Her test bitince kendinize 30 saniye kadar dinlenme zamanı ayırın. Bu süre içerisinde 1 şeker yiyin ve derin nefes alın.

Soruları çözerken yapamadığınız sorularla çok zaman kaybetmeyin ve diğer soruya geçin. Sınav bitince de geride kalan sorulara dönün.

Saati test aralarında kontrol edin, sürekli kontrol etmeyin.

Sınavda sorular her kitapçıkta farklı sıralamada olduğun karşınıza çıkan ilk soru zor olursa heyecan yapmayın, devam edin.

Her testte soruların beşte biri çok zor olmaktadır. Bu sorularla fazla vakit kaybetmeden normal ve çok kolay kategorilerinde olan diğer sorulara odaklanın.

Sınava hazırlık döneminde uyguladığınız: ”optiği işaretleme tekniği, önce hangi testten başladığınız” gibi teknikleri değiştirmeyin.

Soru çözerken daha gerideki sorularla uğraşmayın, ileriye doğru gidin.

Sınav sırasında sadece sorularınızı çözün. Sonrasında neler olacağını, düşük olursa ne yapacağınızı, ailenize ve çevrenize neler söyleyeceğinizi düşünerek vakit kaybetmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir