Midede kas tabakasında oluşan doku kayıplarına ülser denir. Midede bulunan bazı temel hücreler asit ve enzimleri salgılar. Mide asitlerinin ve enzimlerinin etkisi ile de bu hastalık oluşur. Bu asit salgılanmasını arttıran yiyecek ve içeceklerin tüketimi ise mide ülserinin oluşumunu hızlandırır. Bu sebeple mide ülseri beslenme alışkanlığı ile yakından ilişkilidir. Yani sevgili arkadaşlar yediklerimiz ve içtiklerimiz bu hastalığı meydana getirmekte ne kadar önemliyse, hastalığın teşhisinden sonra beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek de tedavi olmakta en az o kadar önemlidir.

Doku kaybının ne düzeyde olduğunu göstermek bakımından bu görsel oldukça faydalı:

Sağlık Araştırmaları Ve Yaygınlık Oranı

Dünyanın değişik kesimlerinde farklı sıklıkta görülür. Hayat boyu yaygınlık oranı yaklaşık %10‘dur. Kadınlara göre erkeklerde daha fazla oranda görülmektedir. Yaş ilerledikçe görülme oranı artmaktadır.

Hastalıkta Görülen Şikâyetler

Karın ağrısı; midede, yanıcı, ezici tarzda bir ağrı olup yemek yemekle azalır. Yemeklerden 1-3 saat sonra ortaya çıkar ve bu ağrı uykudan uyandırabilir, sırta yayılabilir. Bulantı ve kusma görülebilir. Hazımsızlık; ağrı, yanma, şişkinlik, geğirme tarzında şikâyetler görülebilir. İştahsızlık, kilo kaybı görülebilir.

Hastalığın Teşhisi

Doktorunuza anlatacağınız; ağrının oluşum şekli, oluşum zamanı ve ağrıyı arttıran ve azaltan sebepler gibi bilgiler hastalığın tanınmasında son derece önemlidir. Emin olunmak için yapılabilecek en önemli işlem ise endoskopidir. Mide ülserlerinde mutlaka endoskopik inceleme yapılmalıdır. Mide ülseri en çok gastrit ile karıştırılmaktadır. En önemli ayırt edici özelliği ise ülserdeki karın ağrısı açlıkta görülür, ancak gastritteki karın ağrısı ise yemekten sonra yani toklukta görülür. Ayrıca yağlı yemeklerle beslenme gastrit ağrısını arttırır.

Tedavi

Midedeki asidi azaltan ilaçlar ve beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişiklikler tedavinin temel prensiplerini oluşturur. Ülseri bulunan kişiler asitli içecekler, baharat, acı yiyecekler, salamura ve turşudan uzak durmalı. Aspirin kullanımına dikkat edilmeli, gerekli olmadıkça aspirin ilacı kullanılmamalı. Gün içerisinde azar azar ve sık sık beslenilmeli, açlıktan uzak durulmalı.

Ülser Hastalığının Yapacağı Zararlı Etkiler

Ülser; kanama, delinme ve tıkanıklık gibi bazı zararlı etkilere neden olabilir. Birçok ülser hastası insanımız maalesef ilaç kullanmasına rağmen beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapmadığı ve midesine zararlı yiyecek ve içecekleri tüketmeye devam ettiği için tedaviye olumlu yanıt alınamayıp üstelik bir de bu zararlı etkiler görülmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple dirençli yani tedaviye cevap vermeyen ülserde öncelikle sevgili halkımızın dikkat etmesi gereken beslenmeye ve tabii ilaç kullanıma dikkat etmek olmalıdır. Aspirin kullanmaya devam eden ve sigara içenlerde bu zararlı etkiler daha sık görülmektedir.

Ülser hastalığını elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Sizler için önemli olan bir kaç başlığı ise aşağıya ekledim. Bu bilgiler daha sağlıklı bir hayat sürmeniz açısından sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Hangi Şikâyetler Olursa Doktora Başvurulmalı

Açken karnınızda şiddetli ağrı oluyorsa, karın ağrınızı azaltmak için ellerinizle karnınıza bastırıyorsanız veya dizlerinizi karnınıza çekiyorsanız (bu ikisi ağrının şiddetli olduğunu gösterir), yemek yedikten sonra ağrınız azalıyorsa muhtemelen mide ülseriniz var demektir. Bu sebeple öncelikli olarak aile hekiminize veya dâhiliye yani iç hastalıkları doktoruna başvurmalısınız.

Neler Yenilmemeli

Mide ülseriniz varsa veya olmamasını istiyorsanız mutlaka beslenmenize dikkat etmelisiniz. Tedavi alıyorsanız bile tedavinin etkili olabilmesi için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Özellikle acı ve baharatlı yemeklerden uzak durmalı, biber, kırmızıbiber, karabiber, tüketiminizi mutlaka en aza indirmelisiniz. Ayrıca turşu, salamura, çiğköfteden de uzak durmalısınız. Burada mutlaka bilmemiz gereken şey az önce de söylediğim gibi, ilaç alıyor olsanız bile bu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aksi takdirde ilaçların faydasını görmez, hastalığın ilerlemesine sebep olabilir ve ”hastalığın zararlı etkilerinin” sizlerde görülmesine yol açabilirsiniz.

Neler İçilmemeli

Gazoz ve kola gibi asitli içeceklerden mutlak surette uzak durmalısınız. Unutmayın ki bu hastalık mide asidinin zararlı etkilerinden dolayı oluşmakta. Bu içecekleri tüketmeye devam etmeniz asitleri arttırır ve hastalığı şiddetlendirir.

Son Söz

Mide ülseri tedavisi mümkün olan bir hastalık ancak beslenme bu tedavinin olumlu olmasında son derece önemli. Bu sebeple bahsettiğim uyarıları dikkate aldıkça bu hastalığın zararlı etkileri sizlerde görülmeyecek ve konforlu bir hayat yaşayabileceksiniz. Hepinize sağlıklı bir hayat diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir